2000’den sonra emekli olan herkesi ilgilendiriyor. Güncelleme geliyor

CHP Çorum Milletvekili Mehmet Tahtasız, emeklilerdeki maaş adaletsizliklerinin giderilmesi için 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda değişiklik yapılmasını öngören kanun teklifini sundu.

Tahtasız, 2000 yılı sonrası emekli olanların intibakının sağlanacağını belirtti. 5510 sayılı Kanun’da yapılacak değişiklikle herkesin hak ettiği aylığı alacağını ve eşitsizliklerin ortadan kalkacağını kaydeden Tahtasız, düzenlemeden işçilerin, Bağkurluların ve 1 Ekim 2008 sonrası işe giren memurların faydalanabileceğini belirtti.

AYLIKLARIN EŞİTLENMESİ İSTENDİ

Emeklilerin yaşam standartlarının yükseltilmesi gerektiğini belirten Tahtasız, kanun teklifine ilişkin şu değerlendirmede bulunuldu:

“Türkiye’de emekli olanlar, insanca yaşayamadıkları için tam dinlenecekleri yaşlarda ya bazı özel kurumlarda çalışmak ya da serbest bir iş yapmak zorunda. Sosyal güvenlikle ilgili açıkların artması gerekçe gösterilerek, emeklilik koşulları devamlı ağırlaştırıldı ve emeklilerimizin aldıkları maaşlar da günümüz ekonomik koşullarında sürekli eridi. Emekliler açlık sınırının altındaki maaşlarla geçinmek zorunda bırakıldı.

8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olanlar, 8 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 arasında sigortalı olanlar ve 30 Nisan 2008 sonrasında sigortalı olanlar olmak üzere üç farklı sistem uygulandı.

Sistemler arasında çok ciddi gelir adaletsizliği vardır. Bu üç sistem nedeniyle maaşlar arasında ciddi uçurumlar bulunuyor. Verilen kanun teklifi ile emekliler arasında gelir adaletsizlikleri ciddi oranda giderilecek. 2008 sonrası için çalıştıkça düşen emekli aylıkların düşmesinin önüne geçilecek.

2000 SONRASI EMEKLİ OLANLARI İLGİLENDİRECEK

Türkiye’deki emekli sayısı 16 milyonu geçti. Kanun teklifinin yasalaşması durumunda 2000 yılı sonrası emekli olan 10 milyona yakın intibak mağduru bu düzenlemeden faydalanacak.

Güncelleme katsayısı yüzde 30’dan yüzde 100’e yükselecek. Kök maaşı 9 bin lira olan bir emeklinin maaşı yaklaşık 30 bin liraya çıkacak.

Sayın Cumhurbaşkanı 2024’ü Emekli Yılı ilan etmişti. İşte ona bir fırsat. Bu kanun teklifini onaylasınlar ve emekliler de bayram etsin.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x